Wydania specjalne: 8_2007_5

5/2007, wrzesień-październik Okładka
We wrześniowym numerze zachęcam do zapoznania się z artykułem w dziale „Temat numeru”: Rehabilitacja po urazie neurologicznym u psa. Zastosowanie masażu, wolnozmiennego pola magnetycznego i wózka autorstwa doktor Bożeny Marczak. Rehabilitacja po urazie układu nerwowego jest tak samo ważna, jak terapia klasyczna. Ideą opisanego przypadku była chęć pokazania, jak troskliwa i pełna poświęcenia opieka nad psem oraz proste zabiegi rehabilitacyjne pomogły zwierzęciu wrócić do prawie normalnego życia. Właścicielką psa jest znana aktorka Ewa Szykulska, która z pełną determinacją oraz poświęceniem pomagała wracać swojemu psiakowi do zdrowia. Polecamy również publikację w dziale „Ortopedia” lek. wet. Krzysztofa Zdeba, lek. wet. Igora Bissenika oraz dr. n. wet. Tadeusza Narojka na temat złamania guza łokciowego u kota z obustronną agenezją kości promieniowej. Na ten artykuł czekaliśmy do ostatniego momentu przed składem i mam nadzieję, że spodoba się on Państwu. Artykuł opisuje przypadek kliniczny odłamania guza łokciowego u kota rasy maine coon, u którego zdiagnozowano obustronny niedorozwój podramion, polegający na częściowym zaniku kości promieniowej. U pacjenta przeprowadzono osteosyntezę guza łokciowego, a następnie obustronną osteotomię korekcyjną kości łokciowych. Jednocześnie opisano prawdopodobną etiologię choroby, diagnostykę i proponowane metody leczenia. Na naszych łamach pierwszy raz zagościła firma Megavet, sklep internetowy dla lekarzy. Mamy dla Państwa więcej informacji o nim na s. 85. Jak zawsze można się ze mną skontaktować pod adresem e-mail: m.siwiec@elamed.pl. Jeśli chcecie Państwo zorganizować szkolenie lub macie ciekawy pomysł na książkę - piszcie. Odpowiem na każde zapytanie.

TEMAT NUMERU

str. 6
Rehabilitacja po urazie układu nerwowego jest tak samo ważna jak terapia klasyczna. Ideą opisu tego przypadku była chęć pokazania, jak troskliwa i pełna poświęcenia opieka nad psem oraz proste zabiegi rehabilitacyjne pomogły zwierzęciu wrócić do prawie normalnego życia.
Rehabilitacja po urazie układu nerwowego jest tak samo ważna jak terapia klasyczna. Ideą opisu tego przypadku była chęć pokazania, jak troskliwa i pełna poświęcenia opieka nad psem oraz proste zabiegi »

STOMATOLOGIA

autor: Maciej Janeczek
str. 10
Artykuł omawia technikę ekstrakcji kła szczęki w przebiegu zaawansowanego periodontitis u psów. W opisywanym przypadku autor rutynowo zaleca opracowanie rany chirurgicznej, wykorzystując metodę pojedynczego płata śluzówkowego. W artykule opisano protokół »

DIAGNOSTYKA KLINICZNA

str. 16
Tak jak w medycynie ludzkiej, tak też wraz z rozwojem nauk weterynaryjnych krwiolecznictwo nabiera ciągle większego znaczenia. Możliwość wykorzystania krwi i jej preparatów u chorych zwierząt z zagrożeniem życia, a »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: Jarosław Popiel, lek. wet. Anna Kuziemska
str. 22
Wśród najczęściej diagnozowanych zaburzeń hormonalnych u psów wymienia się: cukrzycę, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy oraz zaburzenia wydzielania hormonów produkowanych przez jajniki lub jądra. Wywiad, badanie kliniczne i wyniki podstawowych »
autor: lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 30
Niniejsze opracowanie poświęcone jest niektórym odczynom serologicznym, znajdującym zastosowanie w praktyce weterynaryjnej. Opisane testy służą przede wszystkim do diagnostyki chorób zakaźnych i określania statusu immunologicznego badanego zwierzęcia. Dzięki swojej czułości »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Anna Cetnarowicz, Aleksandra Cyprys
str. 34
Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na rzadko rozpoznawaną jednostkę chorobową, jaką jest zespół Fanconiego u psów. W pracy przedstawiono podstawowe metody diagnostyczne oraz protokół leczenia, służący opóźnieniu rozwoju choroby »

ROZRÓD - MATKA - NOWORODEK

autor: Maja Ingarden, Jacek Ingarden
str. 40
Pyometra jest dobrze znaną chorobą macicy dorosłych i starszych suk. Wywołuje ją zwiększona koncentracja progesteronu, która prowadzi do przerostu gruczołów endometrialnych i gromadzenia się w świetle macicy wydzieliny, często zakażonej »

KARDIOLOGIA

autor: Patrycja Bednarz
str. 46
Mikroalbuminuria (MA) jest formą nefropatii białkogubnej. Charakteryzuje ją obecność w moczu albumin o koncentracji 1,0-30,0 mg/dl, niewykrywalna konwencjonalnymi metodami. Jej obecność nigdy nie jest normą i może wskazywać na wczesne »

DERMATOLOGIA

autor: Marcin Szczepanik
str. 51
Leczenie grzybic skóry u psów i kotów wydaje się kłopotliwe. Wynika to z jednej strony z problemów diagnostycznych, z drugiej zaś z powodu niewłaściwego wykorzystania gamy dostępnych w Polsce substancji »

GERIATRIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 56
Celem artykułu jest ukazanie odmiennego sposobu przebiegu chorób u psów w wieku starszym. Wskazane zostały fizjologiczne i patologiczne czynniki, które wpływają na odmienny przebieg choroby w wieku starszym. Zaliczono do »

ORTOPEDIA

autor: Tadeusz Narojek, Krzysztof Zdeb, Igor Bissenik
str. 62
Artykuł opisuje przypadek kliniczny odłamania guza łokciowego u kota rasy maine coon, u którego zdiagnozowano obustronny niedorozwój podramion, polegający na częściowym zaniku kości promieniowej. U pacjenta przeprowadzono osteosyntezę guza łokciowego, »

Z KONKURSU

str. 66
Pseudoskrzydlik jest schorzeniem występującym wyłącznie u królików. Etiologia tego zaburzenia pozostaje nieznana. Schorzenie może mieć tło dziedziczne, choć jednocześnie może rozwijać się również u dorosłych zwierząt. W obrębie szpary fałd »

KONIE

autor: Małgorzata Raś-Noryńska, Andrzej Raś
str. 70
Stosowanie hormonów w rozrodzie koni wiąże się z ingerencją w delikatną równowagę hormonalną organizmu. Wymaga od lekarza weterynarii dobrej znajomości zależności między organami dokrewnymi a narządami docelowymi hormonów. Najczęściej wykorzystuje »

VET-PRESS

str. 77
Wymioty są powszechnym i często spotykanym objawem klinicznym w codziennej praktyce weterynaryjnej, ale mogą stanowić duże wyzwanie diagnostyczne ze względu na znaczną liczbę przyczyn mogących wywoływać odruch wymiotny oraz szereg »
autor: Krzysztof Janeczko, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 82
Kiedy jechaliśmy na umówioną jazdę testową do salonu Toyoty w Lubinie, próbowaliśmy sobie przypomnieć piosenkę śpiewaną przez kandydatki do tytułu Miss Polonia w drugiej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, zaczynającą »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: Joanna Cichoń, lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 84
W numerze 4/07 „WwP” opublikowaliśmy cz. I artykułu, w której autor analizował rodzaje zachowań.

PRZEWODNIK

autor: Torsten J. Naukce
str. 86
Często wydaje nam się, że pasożyty o nieco egzotycznie brzmiących nazwach, jak: Hepatozoon, Leiszmania, Erlichia, ze względu na brak wektora je przenoszącego, nie występują w krajach Europy Północnej i Środkowej. »

VET-NEWS

str. 90

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 94
W murach Akademii Rolniczej w Lublinie w dniach 23-24 czerwca br. odbyło się XI Sympozjum Dermatologiczne, organizowane przez Sekcję Dermatologiczną PSLWMZ i Zakład Diagnostyki Klinicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie. »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.