Wydania specjalne: 8_2007_5

.:: Komunikat ::.
UWAGA! Nie masz uprawnień do pobrania pliku. Plik zostanie udostępniony po zalogowaniu do serwisu osobom z wykupionym abonamentem lub prenumeratą. Oba można zamówić w naszym sklepie internetowym
5/2007, wrzesień-październik Okładka
We wrześniowym numerze zachęcam do zapoznania się z artykułem w dziale „Temat numeru”: Rehabilitacja po urazie neurologicznym u psa. Zastosowanie masażu, wolnozmiennego pola magnetycznego i wózka autorstwa doktor Bożeny Marczak. Rehabilitacja po urazie układu nerwowego jest tak samo ważna, jak terapia klasyczna. Ideą opisanego przypadku była chęć pokazania, jak troskliwa i pełna poświęcenia opieka nad psem oraz proste zabiegi rehabilitacyjne pomogły zwierzęciu wrócić do prawie normalnego życia. Właścicielką psa jest znana aktorka Ewa Szykulska, która z pełną determinacją oraz poświęceniem pomagała wracać swojemu psiakowi do zdrowia. Polecamy również publikację w dziale „Ortopedia” lek. wet. Krzysztofa Zdeba, lek. wet. Igora Bissenika oraz dr. n. wet. Tadeusza Narojka na temat złamania guza łokciowego u kota z obustronną agenezją kości promieniowej. Na ten artykuł czekaliśmy do ostatniego momentu przed składem i mam nadzieję, że spodoba się on Państwu. Artykuł opisuje przypadek kliniczny odłamania guza łokciowego u kota rasy maine coon, u którego zdiagnozowano obustronny niedorozwój podramion, polegający na częściowym zaniku kości promieniowej. U pacjenta przeprowadzono osteosyntezę guza łokciowego, a następnie obustronną osteotomię korekcyjną kości łokciowych. Jednocześnie opisano prawdopodobną etiologię choroby, diagnostykę i proponowane metody leczenia. Na naszych łamach pierwszy raz zagościła firma Megavet, sklep internetowy dla lekarzy. Mamy dla Państwa więcej informacji o nim na s. 85. Jak zawsze można się ze mną skontaktować pod adresem e-mail: m.siwiec@elamed.pl. Jeśli chcecie Państwo zorganizować szkolenie lub macie ciekawy pomysł na książkę - piszcie. Odpowiem na każde zapytanie.

TEMAT NUMERU

str. 6
Rehabilitacja po urazie układu nerwowego jest tak samo ważna jak terapia klasyczna. Ideą opisu tego przypadku była chęć pokazania, jak troskliwa i pełna poświęcenia opieka nad psem oraz proste zabiegi »

STOMATOLOGIA

autor: Maciej Janeczek
str. 10
Artykuł omawia technikę ekstrakcji kła szczęki w przebiegu zaawansowanego periodontitis u psów. W opisywanym przypadku autor rutynowo zaleca opracowanie rany chirurgicznej, wykorzystując metodę pojedynczego płata śluzówkowego. W artykule opisano protokół »

DIAGNOSTYKA KLINICZNA

str. 16
Tak jak w medycynie ludzkiej, tak też wraz z rozwojem nauk weterynaryjnych krwiolecznictwo nabiera ciągle większego znaczenia. Możliwość wykorzystania krwi i jej preparatów u chorych zwierząt z zagrożeniem życia, a »

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA

autor: Jarosław Popiel, lek. wet. Anna Kuziemska
str. 22
Wśród najczęściej diagnozowanych zaburzeń hormonalnych u psów wymienia się: cukrzycę, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy oraz zaburzenia wydzielania hormonów produkowanych przez jajniki lub jądra. Wywiad, badanie kliniczne i wyniki podstawowych »
autor: lek. wet. Jerzy Ziętek
str. 30
Niniejsze opracowanie poświęcone jest niektórym odczynom serologicznym, znajdującym zastosowanie w praktyce weterynaryjnej. Opisane testy służą przede wszystkim do diagnostyki chorób zakaźnych i określania statusu immunologicznego badanego zwierzęcia. Dzięki swojej czułości »

CHOROBY WEWNĘTRZNE

autor: Anna Cetnarowicz, Aleksandra Cyprys
str. 34
Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na rzadko rozpoznawaną jednostkę chorobową, jaką jest zespół Fanconiego u psów. W pracy przedstawiono podstawowe metody diagnostyczne oraz protokół leczenia, służący opóźnieniu rozwoju choroby »

ROZRÓD - MATKA - NOWORODEK

autor: Maja Ingarden, Jacek Ingarden
str. 40
Pyometra jest dobrze znaną chorobą macicy dorosłych i starszych suk. Wywołuje ją zwiększona koncentracja progesteronu, która prowadzi do przerostu gruczołów endometrialnych i gromadzenia się w świetle macicy wydzieliny, często zakażonej »

KARDIOLOGIA

autor: Patrycja Bednarz
str. 46
Mikroalbuminuria (MA) jest formą nefropatii białkogubnej. Charakteryzuje ją obecność w moczu albumin o koncentracji 1,0-30,0 mg/dl, niewykrywalna konwencjonalnymi metodami. Jej obecność nigdy nie jest normą i może wskazywać na wczesne »

DERMATOLOGIA

autor: Marcin Szczepanik
str. 51
Leczenie grzybic skóry u psów i kotów wydaje się kłopotliwe. Wynika to z jednej strony z problemów diagnostycznych, z drugiej zaś z powodu niewłaściwego wykorzystania gamy dostępnych w Polsce substancji »

GERIATRIA

autor: dr. n. wet. Jacek Madany
str. 56
Celem artykułu jest ukazanie odmiennego sposobu przebiegu chorób u psów w wieku starszym. Wskazane zostały fizjologiczne i patologiczne czynniki, które wpływają na odmienny przebieg choroby w wieku starszym. Zaliczono do »

ORTOPEDIA

autor: Tadeusz Narojek, Krzysztof Zdeb, Igor Bissenik
str. 62
Artykuł opisuje przypadek kliniczny odłamania guza łokciowego u kota rasy maine coon, u którego zdiagnozowano obustronny niedorozwój podramion, polegający na częściowym zaniku kości promieniowej. U pacjenta przeprowadzono osteosyntezę guza łokciowego, »

Z KONKURSU

str. 66
Pseudoskrzydlik jest schorzeniem występującym wyłącznie u królików. Etiologia tego zaburzenia pozostaje nieznana. Schorzenie może mieć tło dziedziczne, choć jednocześnie może rozwijać się również u dorosłych zwierząt. W obrębie szpary fałd »

KONIE

autor: Małgorzata Raś-Noryńska, Andrzej Raś
str. 70
Stosowanie hormonów w rozrodzie koni wiąże się z ingerencją w delikatną równowagę hormonalną organizmu. Wymaga od lekarza weterynarii dobrej znajomości zależności między organami dokrewnymi a narządami docelowymi hormonów. Najczęściej wykorzystuje »

VET-PRESS

str. 77
Wymioty są powszechnym i często spotykanym objawem klinicznym w codziennej praktyce weterynaryjnej, ale mogą stanowić duże wyzwanie diagnostyczne ze względu na znaczną liczbę przyczyn mogących wywoływać odruch wymiotny oraz szereg »
autor: Krzysztof Janeczko, dr n. wet. Wojciech Hildebrand
str. 82
Kiedy jechaliśmy na umówioną jazdę testową do salonu Toyoty w Lubinie, próbowaliśmy sobie przypomnieć piosenkę śpiewaną przez kandydatki do tytułu Miss Polonia w drugiej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, zaczynającą »

ALFABET BEHAWIORYSTY

autor: Joanna Cichoń, lek. wet. Remigiusz Cichoń
str. 84
W numerze 4/07 „WwP” opublikowaliśmy cz. I artykułu, w której autor analizował rodzaje zachowań.

PRZEWODNIK

autor: Torsten J. Naukce
str. 86
Często wydaje nam się, że pasożyty o nieco egzotycznie brzmiących nazwach, jak: Hepatozoon, Leiszmania, Erlichia, ze względu na brak wektora je przenoszącego, nie występują w krajach Europy Północnej i Środkowej. »

VET-NEWS

str. 90

VET-IMPREZY

autor: Monika Cukiernik
str. 94
W murach Akademii Rolniczej w Lublinie w dniach 23-24 czerwca br. odbyło się XI Sympozjum Dermatologiczne, organizowane przez Sekcję Dermatologiczną PSLWMZ i Zakład Diagnostyki Klinicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie. »

Punkty edukacyjne

Index Copernicus MNISW Program edukacji

Co nowego w branży

zobacz więcej » Sklep on-line

Reklama

Zawartość

O nas

Moje konto

Polecamy

Reklama

Copyright © 2024 by ELAMED. Weterynaria w praktyce wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.